وبلاگ

جنس ایمپلنت دندانی

تیتانیوم مورد استفاده در ایمپلنت پنج نوع می باشد که به هر کدام گرید یک تا پنج گفته می شود . تیتانیوم بکار رفته از نوع مدیکال گرید است که از خلوص بالایی برخوردار است .  انواع صنعتی تیتانیوم بعلت سبکی وزن در هواپیما سازی و صنایع دیگر استفاده می شود .

گرید یک یعنی اینکه فلز تیتانیوم  خالص است و یک بار آبدیده شده است آبدیده کردن یا  Heat Treatment به منظور مستحکم کردن ایمپلنت انجام می شود .

گرید دو یعنی دو بار آبدیده شده و همینطور تا به آخر به جز گرید پنج که یک غلط مصطلح است و در اینجا تیتانیوم آبدیده نشده ولی با ترکیب آلومینیوم و وانادیوم تبدیل به آلیاژ تیتانیوم (T16AL47) شده که از گرید چهار دو برابر سخت تر است.

هر چه  گرید بیشتر شود تیتانیوم سخت تر خواهد بود و در برابر شکست مقاوم تر و هر چه خلوص تیتانیوم بیشتر باشد میزان استواینتگریشن بیشتر می شود پس بنا براین بنظر می رسد بهترین گرید برای ساخت ایمپلنت گرید چهار است چون هم  از تیتانیوم خالص ساخته شده وهم از مقاومت خوبی برخوردار است .

برای قطر 3.3 و کمتر باید از آلیاژ تیتانیوم استفاده کرد که مقاومت بیشتری در برابر نیروهای آکلوزالی داشته باشد البته در نظر داشته باشید که   آلیاژ تیتانیوم 90 درصد خلوص دارد  و 10 درصد بقیه را آلومینیوم و وانادیوم تشکیل می دهد پس استوانتگریشن 10 درصد ضعیف تر بوده و باید در موقع استفاده در نظر گرفته شود. از سوی دیگر چون فن آوری سطح ایمپلنت بسیار پیشرفت کرده تا جاییکه مساحت سطح ایمپلنت تا 400 برابر بزرگ شده انتخاب اول گرید 5 یا همان آلیاژ تیتانیوم است و نگرانی برای ناخالص بودن کمتر شده در عوض ایمپلنتی با دو برابر استقامت بدست می آید .

سایز های ایمپلنت معمولا در قطرهای 3.5 -4-4.2-4.5-5-6-7 میلیمتر و در طول های 6-8-10-12-14-16 میلیمتر ساخته می شود

اهمیت قطر ایمپلنت بیشتر از طول آن است در طول های یکسان افزایش یک سایز قطر مساحت ایمپلنت را 50 درصد بیشتر می کند ولی حدالامکان باید از قطرهای بیشتر از 5 استفاده نشود چون محیط یک ایمپلنت 6 یا 7 میلیمتری بسیار بزرگ است و در نتیجه امکان انتقال میکروارگانیسم ها به سطح استخوان بیشتر خواهد بود  ایمپلنت های قطر بالا برای حفره های بزرگ باقیمانده از بیرون آوردن دندان یا در تراکم بسیار کم استخوانی استفاده می شوند .

سایز یک ایمپلنت ایده آل قطر 4 میلیمتر در طول 12 میلیمتر است اگر فضای استخوانی اجازه بدهد اولین گزینه سایز 4 در 12 است .

سایز ایده آل ایمپلنت 4*12 mm

برای این ایمپلنت باید عرض استخوان 6 و طول مفید آن 12 میلیمتر باشد . این سایز ایمپلنت برای تمامی دندان ها مناسب است .

ایمپلنت طول 6 میلیمتر فقط در قطرهای 4 میلیمتر و بیشتر موجود می ‌باشند و ایمپلنت های طول 16  میلیمتر فقط در قطر های 4.5 و کمتر موجود می باشند .

در جهان منابع تیتانیوم زیادی وجود دارد که بهترین و خالص ترین متعلق به  ایالات متحده و سوئیس است منابع تیتانیوم در چین و روسیه از خلوص کمتری برخوردارند .

انواع ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی همگی از جنس تیتانیوم ساخته می شوند و به چهار دسته تقسیم می شوند :

Implant Internal Connection

ایمپلنت ها با یک اتصال نر و ماده بهم متصل و توسط پیچ اتصال محکم می شوند .

 ایمپلنت اینترنال یعنی اینکه قسمت MALE  بر روی آباتمنت و قسمت FEMALE  بر روی فیکسچر قرار گرفته . امروزه بیشتر از این نوع ایمپلنت استفاده می شود چون  این نوع میتواند استتیک بهتری داشته باشد .

فقط در قطرهای 3 میلیمتر و کمتر امکان ایجاد Internal connection  به دلیل قطر کم  فیکسچر وجود ندارد زیرا باعث ضعیف شدن بدنه ایمپلنت می شود و به همین خاطر است که در این قطر ازExternal Connection یا  ایمپلنت یک تکه One body  استفاده می شود .


ایمپلنت اینترنال

 One body implant

در این نوع ایمپلنت فیکسچر و آباتمنت یکپارچه است و زمان قالبگیری مثل تراش دندان تراشیده می شود و قالبگیری مستقیم انجام می شود .

ایمپلنت یک تکه

 External Connection Implant

یعنی اینکه قسمت MALE   بر روی فیکسچر و قسمت  FEMALE بر روی اباتمنت قرار دارد و از آن جاییکه داخل ایمپلنت تراشیده نمی شود ایمپلنت از مقاومت بیشتری برخوردار است هنوز هم بعضی از پرشکان برای دندانهای مولر از این نوع ایمپلنت استفاده می کنند .

ایمپلنت اکسترنال کانکشن

 Mini Implant

به ایمپلنت با قطر کمتر از  3 میلیمتر مینی ایمپلنت گفته می شود که برای موارد موقتی استفاده می شود مثلا برای 6 ماه تا یکسال .

مینی ایمپنت

به عنوان مثال زمانیکه جراحی Full Mouth  انجام می دهیم ممکن است که لازم باشد برای شش ماه پروتز موقت به بیمار داده شود در این صورت می توان از دو یا سه مینی ایمپلنت استفاده کنیم تا یک دست دندان موقت برای بیمار ساخته شود و در زمانیکه ایمپلنت های اصلی به بهره برداری می رسند مینی ایمپلنت ها حذف شوند .

ایمپلنت Bone level

ایمپلنت تیشو لول

ایمپلنت بن لول  مماس با سطح کرست استخوان یا یک میلیمتر پایین تر از کرست  قرار می گیرد و بعد از بستن کاور اسکرو لثه را روی آن سوچر  می زنیم یا اینکه بجای کاور اسکرو هیلینگ آباتمنت می بندیم و لثه را دور هیلینگ اباتمنت سوچر می زنیم حالت اول جراحی دو مرحله ای نام دارد و حالت دوم جراحی یک مرحله ای  چون دیگر مرحله بستن هیلینگ اباتمنت بعد از جوش خوردن وجود ندارد و در روز اول ابنکار انجام شده است .

ایمپلنت Bone level  با طول کوتاه Short implant

مزایای ایمپلنت بن لول :

  • لبه پروتز زیر لثه قرار میگیرد و پایه فلزی دیده نمی شود
  • گیر غذایی وجود ندارد یا میزان آن کمتر است

ایمپلنت تیشو  لول مماس با لثه قرار میگیرد قسمتی که درون استخوان وارد می شود بلاست شده و اسید شور است و قسمتی که در بین لثه میماند صیقلی یا Matchin surface است